Dzięki inicjatywie Pana Wójta Stanisława Żelaznowskiego, 23 gminnych prymusów z klas VII – VIII (z sześciu szkół podstawowych z terenu Gminy Nozdrzec) mogło wyjechać w dniach 19 – 28 lipca b.r. na kolonię do Władysławowa.
Program tej kolonii był wyjątkowo bogaty, gdyż prócz kąpieli morskich i słonecznych na miejscowej plaży, czy też wielu spacerów po samym Władysławowie (m.in. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”, Aleja Gwiazd Sportu, czy też inne miejscowe atrakcje) organizowane były ciekawe wycieczki do atrakcyjnych turystycznie okolicznych miejscowości:
- Gdańsk (Stare Miasto, Długi Targ, Kościół Mariacki, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Westerplatte, Park w Oliwie i miejscowa Katedra ze słynnymi organami)
- Hel (Cypel Mierzei Helskiej, Fortyfikacje obronne, Port, Molo)
- Rozewie (Latarnia Morska)
- Jastrzębia Góra ( „Północny Kraniec Polski”, Promenada Światowida)
- Puck („miejsce zaślubin Polski z Morzem” w 1920 r., Molo, Port, Katedra, Rynek)
- Wejherowo (Zespół Pałacowo – Parkowy, ratusz, pomnik Jakuba Wejhera)
Wiele wrażeń dostarczył też kolonistom rejs statkiem po otwartym morzu. Podczas turnusu organizowane były dyskoteki i kursy tańców integracyjnych (np. „Belgijka”, „Kowbojka”, „Makarena”, „Lambada”), różnorodne zawody, konkursy i imprezy kulturalne, w których nasi koloniści z Gminy Nozdrzec byli bardzo aktywni, odnosili też w nich sukcesy:
- indywidualny wielobój sportowy o tytuł „Kolonijnego Mistrza Sportu” (III miejsce Dawida Kocyła z Izdebek);
- „Mam talent” (II miejsce Wiktorii Martowicz z Hłudna);
- konkurs plastyczny „Gdańsk moimi oczami” (I miejsce Kornelii Golonka i III miejsce Filipa Matwijczyka z Izdebek);
- konkurs „Święto makijażu i fryzury” (I miejsce Oliwii Szewczyk i Nikoli Kłak z Wary, II miejsce Kamili Kurdziel z SP nr 2 w Wesołej i III miejsce Anny Gieruli z Nozdrzca i Julii Starzak z Wesołej);
- „Randka w ciemno” (nagrodą dla Julii Starzak i Dawida Kocyła była wylosowana „podróż życia”, czyli „miejscówki obok siebie” w autokarze podczas drogi powrotnej);
- tytuł „miss kolonii” zdobyła Nikola Kłak, a „mistera kolonii” – Dawid Kocyła.
W ramach zajęć programowych w ciągu całego turnusu realizowany był też program profilaktyczny:
- „Zapoznanie z przepisami BHP, oraz zasadami zachowania w różnorodnych sytuacjach zagrożeń”;
- „Integracja i nawiązywanie pozytywnych relacji rówieśniczych”;
- „Zdrowy tryb życia i zdrowy styl odżywiania”;
- „Radość bez alkoholu”;
- „Uzależnienia” (od czego?; dlaczego?; z jakim skutkiem?).
Systematycznie był także organizowany konkurs porządku i czystości w pokojach.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że uczniowie z Gminy Nozdrzec (23) byli wzorem do naśladowania dla wszystkich pozostałych kolonistów (ogółem na kolonii przebywało 50 uczestników). Byli zdyscyplinowani, pomocni i aktywni w różnych zabawach i konkursach.
W imieniu uczestników kolonii, ich rodziców i własnym pragniemy podziękować Panu Wójtowi Stanisławowi Żelaznowskiemu za swą inicjatywę, decyzję i sfinansowanie w całości tej wyjątkowo atrakcyjnej i wartościowej kolonii. Przybliżyła ona naszym uczniom piękno naszej ojczyzny, pozwoliła im aktywnie odpocząć, dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń i przeżyć, wzbogaciła wiedzę uczniów, pozwoliła nawiązać wiele ciekawych nowych znajomości. Niniejsza inicjatywa Pana Wójta jest jednocześnie wartościową motywacją do solidnego wykonywania swych obowiązków szkolnych przez uczniów.
Małgorzata i Adam Świder